Tytoniówka (dawny Zespół Państwowej Fabryki Wyrobów Tytoniowych), ul. Warszawska 39 / ul. Bukowskiego 1, 1 A, 1 B, 1 C

W końcu XIX w. żydowski przedsiębiorca Fajwel Janowski założył w tym miejscu fabrykę tytoniu. W 1924 r. zakład został upaństwowiony i przeszedł na własność Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego.

Cztery lata później przystąpiono do rozbudowy dziewiętnastowiecznego zespołu zabudowań wedle projektu białostockiego architekta Aleksandra Pinesa. W ramach rozbudowy miał powstać nowy budynek fabryczny na zapleczu posesji od strony ulicy Modlińskiej, w głębi – skład, a od strony ulicy Warszawskiej – budynek administracyjny z ochronką i żłobkiem dla dzieci robotników. Ostatecznie zrealizowano tylko część tych planów. Do dziś z dawnego zespołu zachowały się dwa składy fabryczne, które wraz z nowymi budynkami stały się częścią zespołu mieszkalno–usługowego Tytoniówka, zrealizowanego w latach 2008–2010 według projektów białostockich architektów Janusza Kaczyńskiego i Barbary Miron-Kaczyńskiej. Elewacje przedwojennych budynków, wykonane z jasnej cegły, podzielone lizenami z rytmem jednakowych okien i charakterystyczną okrągłą klatką schodową we wgłębnym narożniku jednego z nich, wyróżniają się na tle nowych, minimalistycznych bloków mieszkalnych. Od strony ulicy Warszawskiej bramę osiedla zdobi rzeźba Bazyliszka, wykonana przez białostockiego rzeźbiarza Jerzego Grygorczuka.

Dział: Trasa 3

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.