Blok mieszkalny, ul. Branickiego 1

Ten nowoczesny, jak na tamte czasy, blok mieszkalny z częścią usługowo-handlową wzniesiono na przełomie lat 1938/1939 ze środków księcia Jana Druckiego–Lubeckiego, właściciela majątku Teresin oraz cegielni Stanisławów w Grodnie.

W sierpniu 1944 r. budynek został zajęty przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W jego piwnicach zorganizowano areszt, zaś na parterze i piętrach mieściły się pomieszczenia administracyjne i pokoje przesłuchań. W latach 50. XX w. na parterze budynku znajdowały się pomieszczenia biurowe Klubu Sportowego Gwardia. Obiekt, obok budynku przy ulicy Ogrodowej 2, jest jednym z dwóch białostockich przykładów wielorodzinnego budynku mieszkalnego zbudowanego w okresie międzywojennym w duchu warszawskiego funkcjonalizmu lat 30. XX w. z elementami dekoracji w stylu polskiego Art Déco (elementy architektury przejazdu bramnego i klatki schodowej). Ciekawostką jest, że jako jedyny z tamtego okresu posiada zachowany zsyp na śmieci.

Dział: Trasa 3

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.