„Okrąglaki”, ul. Akademicka 10/1, Akademicka 30 i al. Piłsudskiego

Projekty trzech zbliżonych kształtem i konstrukcją pawilonów powstały w Biurze Projektowo–Badawczym Budownictwa Ogólnego Miastoprojekt – Białystok. Ich autorami byli Mieczysław Krzywiec i B. Toczydłowska, zaś konstrukcje opracował Marian Najmowicz.

Obiekty, zrealizowane w konstrukcji stalowej, zyskały nowoczesne elewacje wypełnione szkłem i aluminium. Dwa z budynków usytuowano w sąsiedztwie powstałego jeszcze przed wojną ciągu spacerowego Alei Zyndrama - Kościałkowskiego. Budynek u zbiegu ulic Krasińskiego i Akademickiej otwarto tuż przed obchodami Centralnych Dożynek w roku 1973. Wewnątrz znalazła się kawiarnia Kasztelanka na 100 miejsc, bufet i lodziarnia. Drugi z „okrąglaków" (późniejsza cukiernia Bajka) pełnił podczas Centralnych Dożynek funkcję pawilonu wystawowego, w którym prezentowano dorobek artystyczny białostockich plastyków i fotografików. W trzecim, znajdującym się przy alei Piłsudskiego (dawnej 1. Maja) u zbiegu z ulicą Włókienniczą, w czasach PRL mieścił się bar Ruczaj.

Dział: Trasa 2

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.