Filharmonia, ul. Podleśna 2

Przed wojną planowano wybudować w tym miejscu gmach Lasów Państwowych, zaś tuż po wojnie Młodzieżowy Dom Kultury. Budowę Zespołu Szkół Muzycznych rozpoczęto w sierpniu 1969 r. według projektu architekt Krystyny Drewnowskiej. Budową kierował inżynier Józef Gliszczyński, z ramienia wykonawcy – Białostockiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego.

Całość zespołu ukończono w styczniu 1975 r. Budynek filharmonii był w owym czasie nowoczesnym obiektem o wysokim standardzie z posadzkami z szydłowieckiego marmuru, mahoniową boazerią i jarzeniowym światłem. W skład kompleksu weszły spięte łącznikami: podstawowa i średnia szkoła muzyczna, Filia Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, ognisko baletowe, sala kameralna i – największa w kompleksie – sala koncertowa ówczesnej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, mieszcząca 500 widzów, a także biblioteka i kawiarenka. Ekspresyjna bryła obiektu stanowi swoistą rzeźbę przestrzenną w krajobrazie miasta. Znakiem rozpoznawczym białostockiej filharmonii jest zdobiąca ją płaskorzeźba Polifonia, autorstwa Jerzego Grygorczuka. W 2004 r. budynek poddano gruntownemu remontowi połączonemu z termomodernizacją elewacji.

Dział: Trasa 2

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.