Bank Rolny (ob. PKO S.A.), Rynek Kościuszki 7

Gmach dawnego Państwowego Banku Rolnego był jednym z pierwszych budynków użyteczności publicznej w Białymstoku, wzniesionych po zniszczeniach II wojny światowej. Zrealizowany został w oparciu o projekt zespołu warszawskich architektów Tadeusza Grzywińskiego, Jerzego Sztaudyngera i Jerzego Brzezińskiego w latach 1947-1950, na narożnej działce u wlotu nowo powstałego odcinka ulicy Sienkiewicza.

Od początku budowa banku budziła zainteresowanie mieszkańców miasta i lokalnych mediów. Białostocka prasa z entuzjazmem donosiła, iż Bank Rolny jako pierwszy przystąpił do odbudowy zrujnowanego i opustoszałego śródmieścia, które z czasem ma stać się dzielnicą władz i urzędów, a przyszła siedziba banku, to nareszcie coś naprawdę w większym stylu, co będzie się budowało w martwym i zapomnianym mieście. Architektura banku stanowi kontynuację przedwojennych nurtów opartych na kompozycji klasycznej z elementami form stylizacyjno – dekoracyjnych i ujawnia inspirację warszawskim „państwowotwórczym" półmodernizmem z kręgu twórczości architektów Rudolfa Świerczyńskiego i Romualda Gutta. Wewnątrz budynku znajdują się żyrandole zaprojektowane i wykonane przez Albina Sokołowskiego, białostockiego artystę rzeźbiarza, jedne z ostatnich prac artystycznych w jego dorobku.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.