Galeriowiec – blok mieszkalny, ul. Bohaterów Monte Cassino 5 i 5 A (d. ul. Przodowników Pracy)

To jeden z największych w mieście bloków mieszkalnych o łącznej liczbie 500 mieszkań, składający się z dwóch 11 –kondygnacyjnych wieżowców, zamykających narożnik ulic Bohaterów Monte Cassino i kard. S. Wyszyńskiego. Zbudowany został w 1970 r. według projektu arch. Wiktora Łazarczyka i arch. Jana Citko.

Nazwa „galeriowiec" wzięła się od ciągnących się na każdym piętrze wzdłuż całego budynku galerii, z których wchodzi się do mieszkań. Część bloku pozbawiona galerii w latach 70. XX w. nazywana była „deską". W kompozycji wieżowca widać wyraźne nawiązanie do idei „superjednostki" mieszkalnej szwajcarskiego architekta Le Corbusiera, w której obok funkcji mieszkalnej mieściła się także usługowa i handlowa, tworząc maszynę do mieszkania, samowystarczalne osiedle zamknięte w bryle bloku. Parter budynku od strony ul. kard. S. Wyszyńskiego został częściowo wsparty na tzw. pilotis, żelbetowych filarach w układzie „V". W 2009 r. wykonano termomodernizację elewacji, w ramach której zmieniono kolorystykę budynku oraz uproszczono podziały, przez co obniżono jego wartości architektoniczne.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.