Urząd Skarbowy (ob. Pracownia Psychologiczna), ul. Warszawska 16

W 1897 r. w miejscu tym Ministerstwo Finansów Rosji wzniosło gmach Powiatowego Urzędu Skarbowego i Inspekcji Podatkowej. W latach 30. XX w. budynek uległ gruntownej przebudowie, dzięki czemu zyskał nowy modernistyczny charakter. Mieścił się tu II Urząd Skarbowy na miasto i powiat Białystok, a także Urząd Skarbowy Akcyz i Monopoli Państwowych.

W czasie II wojny światowej obiekt uległ spaleniu, następnie odbudowany przejęty został przez wojsko. Mieściła się w nim przychodnia lekarska. Prostopadłościenna bryła parterowego budynku jest oparta na tzw. wolnym planie zbliżonym do kwadratu. We wnętrzu zastosowano system 9 regularnie rozstawionych filarów konstrukcyjnych, w oparciu o które podzielono je na mniejsze pomieszczenia. Parterową bryłę budynku nakryto wentylowanym stropodachem, zasłoniętym murem parawanowym. Elewacje przeprute wysokimi oknami, zyskały w fasadzie charakterystyczne zadaszenie wejścia głównego w formie płyty wspartej na bocznych ścianach (przyporach) z zaokrąglonymi licami od frontu.