„Węglówka” - zespół magazynów wojskowych, ul. Węglowa

Kompleks dawnych magazynów wojskowych wraz z bocznicą kolejową, wybudowany został w latach 1934-1936, na terenach znajdujących się pomiędzy linią kolejową prowadzącą do Wołkowyska, ulicą Wasilkowską oraz ulicą Węglową. Do 1939 r. zespół stanowił tzw. Składnicę Materiału Intendenckiego Nr 13, będącą zapleczem 18.

Dywizji Piechoty i służył w okresie wojennym do zmobilizowania parku intendentury nr 102. W czasie kampanii wrześniowej na terenie magazynów - w celu ich ochrony - rozmieszczono stanowiska przeciwlotnicze. Po zajęciu miasta przez wojska sowieckie powojskowe magazyny były wykorzystywane do prowadzenia wywózek i deportacji ludności polskiej na wschód. Po wojnie, przez blisko 60 lat magazyny funkcjonowały jako składnica kwatermistrzowska oraz jednostki szkolne i medyczne, aż do reorganizacji sił zbrojnych Wojska Polskiego. W tym czasie zespół był przebudowywany i remontowany, zgodnie z bieżącymi potrzebami. W latach 2005-2006 znaczna część zespołu stała się własnością Miasta Białystok. Do roku 2008 próbowano zrealizować koncepcję „wyspy kulturalnej", od której jednak władze miasta ostatecznie odstąpiły. Obecnie na terenie kompleksu siedziby znalazły różne firmy i stowarzyszenia. W dawnych garażach mieści się m.in. skatepark oraz Muzeum Techniki i Motoryzacji Moto-Retro. Teren jest wykorzystywany na różne cele, m.in. do organizacji imprez kulturalnych, a także przez szkoły sportowe. W jednym z obiektów mieści się szkoła nurkowania, w innym stowarzyszenie baloniarskie, w kolejnym utworzono w 2011 r. tzw. Transgraniczne Centrum Kultury, w którym odbywa się m.in. festiwal muzyki hip-hopowej i elektronicznej Original Source Up To Date. Na „Węglówce" ma w najbliższych latach powstać ogólnopolskie Muzeum Sybiru, tworzone pod patronatem Muzeum Wojska w Białymstoku. Zespół dawnych magazynów wojskowych przy ul. Węglowej w Białymstoku stanowi dobrze zachowany przykład modernistycznego budownictwa przemysłowego z okresu międzywojennego. Przy budowie obiektów wchodzących w skład zespołu wykorzystano schemat konstrukcyjny, funkcjonalny i estetyczny, użyty w innych ówczesnych polskich inwestycjach o podobnym przeznaczeniu, m.in. w Łodzi, Gdyni, Częstochowie oraz Wilnie. Zrealizowano je w oparciu o projekty powtarzalne z zastosowaniem ramowej konstrukcji żelbetowej wypełnionej cegłą ceramiczną.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.