Synagoga Cytronów „Cytron Bejt Midrasz” (ob. Galeria im. Sleńdzińskich), ul. Waryńskiego 24 a (d. ul. Polna)

Była to ostatnia wybudowana przed wojną w Białymstoku synagoga, wzniesiona w latach 1936-1939 z fundacji fabrykanckiej rodziny Cytronów w duchu umiarkowanego modernizmu. W uroczystym poświęceniu bożnicy wzięli udział przedstawiciele społeczeństwa polskiego i żydowskiego, z wojewodą białostocki m na czele.

Budynek został usytuowany w ciągu zabudowy dawnej ulicy Polnej z cofniętą w stosunku do pierzei fasadą z dwoma ryzalitami i półkoliście zamkniętymi oknami drugiej kondygnacji. Wnętrze synagogi zdobiły boazerie wykonane z egzotycznych gatunków drewna oraz dekoracyjny strop w sali modlitw z ozdobą w postaci wielkiego żyrandola, zaprojektowanego przez Izraela Biskupickiego i Jakuba Fiszera. Budynek służył do roku 1967 niewielkiej Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Białymstoku jako główna modlitewnia, miejsce akademii żałobnych i przedstawień teatralnych. Po przebudowie urządzono w nim pracownię krawiecką, następnie funkcjonowały tu Pracownie Sztuk Plastycznych. Od 1992 r. budynek jest siedzibą Galerii im. Sleńdzińskich mieszczącą zbiory znanej rodziny wileńskich artystów.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.