„Spodki” - siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, ul. św. Rocha 14

Białostockie „spodki" nazywane przez białostoczan również „latającymi talerzami", czy „meksykańskimi kapeluszami" wyrosły u stóp kościoła św. Rocha w rekordowym tempie czterech miesięcy i były jedną z licznych realizacji architektonicznych, które miały pokazać nowoczesne oblicze miasta podczas Centralnych Dożynek we wrześniu 1973 r.

Projekty budynków, podobnie jak w przypadku pawilonów przy ul. Akademickiej, powstały w Biurze Projektowo – Badawczym Budownictwa Ogólnego Miastoprojekt Białystok, a ich autorem został Henryk Toczydłowski, konstrukcję opracował Z. Szymulski, zaś aranżacją wnętrza zajęła się artystka Lidia Śniatycka – Olszewska. Kompleks czterech pawilonów spiętych łącznikami, pierwotnie mieścił m.in. kawiarnię „Elida", studencki klub „Sepularium", salon gier mechanicznych oraz salon Biur Wystaw Artystycznych. Jedno z wnętrz pawilonów zdobi rzeźba wykonana przez białostockich artystów rzeźbiarzy Jerzego Grygorczuka i Albina Sokołowskiego. Pawilony oparte na planie koła, posiadają elewacje szalowane falistą blachą oraz ciekawie rozwiązane górne doświetlenie wnętrza w formie szklanych stożków.