Sobór prawosławny p.w. Zmartwychwstania Chrystusa, pl. Wyzwolenia (ob. nieistniejący)

Budowę świątyni, według projektu architekta diecezjalnego Doncowa, rozpoczęto w 1912 r. - w czasach gdy Białystok był pod zaborem rosyjskim - i do wybuchu I wojny światowej ukończono w stanie surowym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w wyniku nowej sytuacji polityczno-społecznej, mimo zamiaru ukończenia budowy przez miejscową społeczność prawosławną, 30 marca 1938 r. Rada Miejska Białegostoku przyjęła uchwałę o dokonaniu rozbiórki soboru.

Choć sama architektura cerkwi utrzymana była w historyzującym stylu neoruskim, popularnym w Rosji w końcu XIX w., to konstrukcja świątyni przedstawiała się na wskroś nowocześnie. Do podparcia centralnej kopuły użyto dwóch par przecinających się paraboidalnych łuków wykonanych z żelbetu, podobnie jak w zbudowanej w tym samym czasie wotywnej cerkwi p.w. św. Konstantego i Michała w Wilnie. Był to pierwszy obiekt na terenie miasta, w którym żelbet zastosowano na taką skalę. Obecnie w miejscu rozebranej cerkwi przy ul. Sienkiewicza 65 znajduje się socrealistyczny gmach Komendy Wojewódzkiej Policji, wzniesiony w 1957 r. według projektu arch. Gerarda Pająka z warszawskiego Przedsiębiorstwa Projektowania Budownictwa Miejskiego Miastoprojekt Północ - Wschód. Niestety, ostatnie prace związane z termomodernizacją tego budynku przyczyniły się do zniszczenia w znacznym stopniu jego walorów architektonicznych.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.