Izba Skarbowa (d. Podlaski Urząd Wojewódzki), ul. A. Mickiewicza 3

Budynek ten wzniesiono w latach 1928-1930 z przeznaczeniem na siedzibę Izby Skarbowej w Białymstoku. Początkowy projekt opracowany przez inż. W. Kołkowskiego z biura konstrukcyjnego przy Dyrekcji Robót Publicznych w Wilnie, zakładał wzniesienie gmachu mieszczącego się w zachowawczym, akademickim nurcie architektury polskiej pierwszej połowy lat 20.

Ostatecznie obiekt zrealizowano, pozostawiając pierwotne rozplanowanie i dyspozycję rzutu, lecz w zmienionej koncepcji fasady w duchu biurowego konstruktywizmu. W 1939 r. gmach ten był siedzibą NKWD, zaś w 1944 r. został uszkodzony na skutek sowieckiego bombardowania. Po odbudowie mieściła się w nim Wojewódzka Rada Narodowa i Urząd Wojewódzki. W roku 1969 został rozbudowany o piętro i łącznik, zaś po roku 2005 przeszedł gruntowny remont i modernizację, zniekształcającą tym samym jego pierwotny wygląd.