Kamienica Machnaczów, ul. Dąbrowskiego 26

Obiekt zbudowany w 1936 r., pierwotnie stanowił własność Zygmunta Machnacza, naczelnika Wojewódzkiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, zamordowanego w 1940 r. w Kozielsku. Jego żona Emilia po wojnie została wywieziona na Syberię, z której wróciła w latach 50. XX w. Kamienica zamyka pierzeję ulicy Dąbrowskiego.

W 2008 r. fasada budynku została ocieplona styropianem, wymieniono również stolarkę okienną i drzwiową, obniżając tym samym walory architektoniczne obiektu. Dwukondygnacyjna bryła budynku (w części nadbudowana) oparta została na wysokim podpiwniczeniu z nieco niższymi ryzalitami na osiach skrajnych. Na uwagę zwraca portal wejścia ze sfazowanymi odrzwiami oraz wewnątrz - żelazna balustrada klatki schodowej w stylu polskiej sztuki dekoracyjnej.