Hotel Ritz (ob. nieistniejący), u zbiegu ul. Niemieckiej (ul. Kilińskiego) i ul. Instytutowej (ul. Pałacowa)

Ten najbardziej luksusowy na początku XX w. w Białymstoku hotel mieścił się w bliskim sąsiedztwie pałacu Branickich u zbiegu ówczesnych ulic Niemieckiej i Instytutowej. Zbudowany został w latach 1912-1913 przez petersburskie Towarzystwo Akcyjne Ritz z funduszy białostockiego Banku Komercyjnego. Posiadał bardzo racjonalny i klarowny układ przestrzenno – funkcjonalny.

Na parterze znajdowała się siedziba banku z dwukondygnacyjną salą operacyjną, nakrytą przeszklonym dachem oraz dom giełdowy. Pierwsze piętro zajmowała restauracja, a na pozostałych kondygnacjach znajdowały się pokoje hotelowe. Do jego budowy użyto w części żelbetowej konstrukcji. Wysoki standard budynku zapewniało centralne ogrzewanie, windy (pierwsze w mieście!), światło elektryczne, wentylacja oraz najwyższej jakości materiały wykończeniowe. Kompozycja bryły i elewacji oraz detal budynku nawiązywały do zmodernizowanych form klasycystycznych, szczególnie chętnie stosowanych przez polskich absolwentów petersburskich uczelni, pracujących dla rosyjskich inwestorów. W czasie I wojny został zajęty kolejno przez dowództwo rosyjskie i niemieckie, a w 1918 r. był przez krótki czas siedzibą Polskiej Organizacji Wojskowej i harcerstwa – podczas akcji rozbrajania Niemców. W okresie międzywojennym gościli tu między innymi: marszałek Józef Piłsudski, Aleksander Wertyński, Pola Negri, Nora Ney, Hanka Ordonówna, Stanisław Przybyszewski, marszałek Edward Rydz-Śmigły, książę Feliks Jusupow (późniejszy zabójca Rasputina) oraz ostatni premier II RP – Felicjan Sławoj Składkowski. W 1944 roku wycofujące się z miasta wojska niemieckie podpaliły hotel, a w dwa lata później podjęto decyzję o jego wyburzeniu.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.