Schragenheim Artur Abraham

Artur Abraham Schragenheim (Berlin 1893 – Tel Awiw 1981), niemiecki architekt i urbanista pochodzący z ortodoksyjnej rodziny berlińskich Żydów.

Absolwent architektury berlińskiej Technische Hochschule Charlottenburg (1920). Wspólnie z Walterem Kretschmerem prowadził biuro architektoniczne w dzielnicy Tiergarten w Berlinie. Jednym z jego pierwszych projektów był budynek sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę w Białymstoku, zaprojektowany w 1927. W latach 1928/29, sporządził plany Domu Zdrowia w Kownie. Ponadto, według jego projektów zrealizowano szereg prywatnych i publicznych budynków, synagog oraz wnętrz w Berlinie. W roku 1933, po dojściu Hitlera do władzy, został usunięty z Izby Sztuk Pięknych Rzeszy, po czym wyemigrował do Tel Awiwu, gdzie kontynuował działalność architektoniczną wspólnie ze swoją żoną Belą, architek pochodzącą z Kowna. W latach 1952-1957 pracował nad projektem Uniwersytetu Bar-Ilan w Ramat Gan. Ponadto, projektował synagogi, ośrodki zdrowia i sportu, budynki banków, centra handlowe, społeczne osiedla mieszkaniowe, kina i szkoły.

Dział: Ludzie A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.