Kadłubowski Lech Dymitr

Lech Dymitr Kadłubowski (1916 Marijno, ob. obwód kaliningradzki, Rosja – 2004 Sopot), architekt, pedagog. Szkołę średnią ukończył w Wilnie.

W roku 1938 rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Po okupacji spędzonej w białostockiem i Warszawie, w latach 1945 - 1948 kontynuował studia na Politechnice Gdańskiej. W okresie od 1949 do 1963 roku pracował w Centralnym Biurze Projektów Architektonicznych i Budowlanych „Miastoprojekt" w Gdańsku, a od początku lat 50. XX w. również na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, gdzie w latach 1964–1969 był dziekanem oraz w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W 1952 r. wraz z zespołem uczestniczył w konkursie na projekt stacji warszawskiego metra przy pl. Teatralnym, w ramach którego otrzymał III nagrodę. W latach 1954–1958 był generalnym projektantem odbudowy Głównego Miasta w Gdańsku. Według jego planów odbudowano budynek poczty przy ul. Długiej (1950) oraz zrealizowano hotel Jantar przy Długim Targu. Z okresu socrealizmu pochodzi projekt gmachu Sądu Okręgowego w Białymstoku (1953–1957). W latach kolejnych projektował realizacje w duchu późnego modernizmu, m.in.: gmach Teatru Wybrzeże i pawilon meblowy przy Targu Węglowym, gdyński kościół Matki Boskiej i św. Piotra (1958), a także obiekty mieszkalne i publiczne Trójmiasta (m.in.: kompleksy szkolne przy al. Wojska Polskiego w Gdańsku i przy ul. Mickiewicza w Sopocie), także wnętrza biurowe, kawiarniane i klubowe, np. wnętrza odbudowanej Bramy Świętojańskiej w Gdańsku i Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni.

Dział: Ludzie A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.