Girin Jarosław

Jarosław Girin (1896 Orany - 1980 Warszawa). Ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. W czasie I wojny światowej należał do Polskich Oddziałów Wojskowych.

Brał udział w samoobronie Litwy i Białorusi. Od 1919 do stycznia 1921 r. służył w dywizji Litewsko-Białoruskiej. W okresie międzywojennym pełnił funkcję wicedyrektora Urzędu Inspektoratu Budowlanego w Warszawie. Wykonał m.in.: plany dzielnicy reprezentacyjnej w Białymstoku, projekt domu ludowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, Pomnik Poległych Żołnierzy w Białymstoku, dom ludowy im. Wojewody Mariana Zyndram - Kościałkowskiego w Supraślu, budowę kościoła w Nowo Święcianach, rozbudowę fabryki tytoniu w Wilnie, gmach starostwa w Brasławiu, gmach ZUP-u w Brześciu nad Bugiem. Po wojnie pracował w Biurze Odbudowy Stolicy, był również autorem projektu przebudowy gmachu Senatu w Warszawie, a także rozbudowy dawnego gmachu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Był aktywnym działaczem warszawskiego SARP-u.

Dział: Ludzie A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.