„Central” - dom towarowy, ul. Skłodowskiej-Curie 2/1

Spółdzielczy Dom Handlowy „Central", zaprojektowany w stylu późnego modernizmu przez Annę Petecką z warszawskiego Biura Studiów i Projektów MHW, otwarto 31 stycznia 1976 r., po trwających ponad trzy lata pracach budowlanych. Była to wówczas największa placówka handlowa w województwie białostockim.

Białostocka prasa zestawiała go z warszawskim „Sezamem". Do konstrukcji budynku użyto stalowego szkieletu, ważącego 300 ton, a także popularnych wówczas prefabrykatów. Budynek posiadał ogrzewanie sterowane automatycznie, pełną klimatyzację i dobre oświetlenie wnętrza. Koszt budowy wyniósł 60 mln zł. Elementy konstrukcyjne, jak i prace budowlane wykonywały miejscowe przedsiębiorstwa – Kolejowe Zakłady Konstrukcji Stalowych w Starosielcach i białostocki „Fadom". Całość powierzchni użytkowej zajmowała przestrzeń 7300 m2, handlowa 3500 m2. Stalową konstrukcję tego obiektu pokrywa ażurowa, aluminiowa elewacja. Pierwotnie budynek zdobił neon Społem, projektu Ewy Stankiewicz z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w latach późniejszych zastąpiony neonem białostockiej malarki Teresy Bejnarowicz - Kowiazo. W roku 2005 obiekt przeszedł gruntowny remont, w trakcie którego m.in. przebudowano witryny oraz zmieniono okładziny ścian elewacyjnych parteru.