Willa sędziego Karola Wolischa, ul. Ogrodowa 27

Przed II wojną właścicielami tej willi byli Karol Wolisch, znany w Białymstoku sędzia Sądu Okręgowego i jego żona Marta Zofia, którzy wznieśli ją dzięki zaciągniętej pożyczce w Banku Gospodarstwa Krajowego, na działce nabytej w 1937 r. od Wiktorii Lenczewskiej. Dom założono na planie wieloboku z charakterystyczną, ukośnie biegnącą wzdłuż posesji ścianą boczną.

Niezwykle ciekawie prezentuje się fasada willi z wycofaną względem linii zabudowy wyższą część budynku, mieszcząca klatkę schodową i częścią niższą, poprzedzoną półokrągłym aneksem z balkonem. Część fasady mieszcząca wejście do budynku, podkreślona jest wysokim oknem typu termometr oraz dwoma bulajami flankującymi otwór drzwiowy. Cokół i odrzwia obłożone zostały płytką terakotową, kontrastującą z jasną elewacją.