Osiedle „Bojary”

Na terenie dzielnicy Bojary, już od końca lat 20. XX w. coraz częściej zaczęły pojawiać się domy mieszkalne wyróżniające się na tle tradycyjnej drewnianej zabudowy osiedla swoją nowoczesną architekturą. W okresie międzywojennym dzielnica zaczęła zyskiwać charakter inteligencki, z racji zamieszkania szeregu urzędników, położonego w sąsiedztwie białostockiego magistratu i Urzędu Wojewódzkiego, mieszczącego się wówczas w Pałacu Branickich.

Powołany w 1933 r. Komitet Rozbudowy Białegostoku informował osoby oraz spółdzielnie starające się o kredytowanie budowy, że będzie popierać wyłącznie domki małe, jednorodzinne 2, 3, 4 izbowe o estetycznym wyglądzie, nowoczesnej architekturze, z uwzględnieniem wszelkich sanitarnych urządzeń. Preferowano przy tym domy murowane lub drewniane wznoszone według wzorowych typów zaakceptowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Do najciekawszych zachowanych przykładów modernistycznych domów mieszkalnych należą wille pry ul. Słonimskiej 31, Słonimskiej 35, Poprzecznej 2 i Modlińskiej 11, zaś z budynków użyteczności publicznej dawne: Łaźnia Miejska przy ul. Słonimskiej 2/2 oraz Zakład Rzemieślniczo – Wychowawczy przy ul. Słonimskiej 8

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.