Zaczeniuk Józef

Józef Zaczeniuk (1885 - 1944 Warszawa), inżynier mechanik, ukończył w 1909 r. Wydział Mechaniczny Politechniki Lwowskiej, a następnie w roku 1911 Instytut Technologiczny w Petersburgu.

W latach 1912-1922 zatrudniony był w Rosji we dworze carskim, w przemyśle maszynowym i tekstylnym, a po powrocie do kraju pracował w przemyśle ceramicznym i budowlanym w Białymstoku, gdzie był współwłaścicielem następujących firm: Zakładów Ceramicznych „Markowszczyzna", Cegielni parowej Braci Zaczeniuk, Cegielni i Miasta-Ogrodu „Nowy Białystok" i Biura Budowlanego Zrzeszonych Cegielni Białostockich „Mur", wznoszącego obiekty związane z obronnością kraju (m.in. Wytwórnia Prochu w Pionkach) i Centralnego Okręgu Przemysłowego (Huta Stalowa Wola). Był znanym w Białymstoku przedsiębiorcą, filantropem i działaczem społecznym. Pełnił funkcję wiceprezesa Wojewódzkiego Komitetu Ligi Obrony Przeciw Powietrznej w Białymstoku, będąc jednym z inicjatorów budowy portu lotniczego w Białymstoku, wiceprezesa zarządu Komitetu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, członka Wojewódzkiego Komitetu Funduszu Pomocy Bezrobotnym, członka białostockiego zarządu Stowarzyszenia Kupców Polskich oraz członka Koła Miłośników Historii, Literatury i Sztuki. Był autorem projektów domów jednorodzinnych w Białymstoku, m.in. willi własnej przy ul. Artyleryjskiej 2 oraz kamienicy przy ul. Krasińskiego 8. Jako właściciel firmy budowlanej prowadził i nadzorował realizacje wielu gmachów użyteczności publicznej, jak: dom ludowy im. Marszałka J. Piłsudskiego, szkoła powszechna przy ul. Pałacowej, rzeźnia miejska przy Szosie Żółtkowskiej, szpital centralny (chirurgiczno-ginekologiczny) przy ul. Piwnej, ambulatorium Misji Barbikańskiej przy ul. Św. Rocha, szkoły powszechnej w Księżynie. Zmarł w Warszawie, pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.
Jego przybranym synem był Witold Stefan Zaczeniuk (1918-1999) artysta malarz, rysownik i plastyk, urodzony w Petersburgu w rodzinie arystokratycznej, prześladowanej przez władze radzieckie. Malarstwo studiował w Paryżu. Był wspólnie z Tadeuszem Gronowskim twórcą projektu gobelinów dla Teatru Wielkiego w Warszawie, a także wnętrza ambasady polskiej w Pradze. Jego prace malarskie znajdują się w prywatnych kolekcjach we Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.

Dział: Ludzie A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.