Blok mieszkalny, al. Piłsudskiego 38 (dawna al. 1. Maja)

To pierwszy, siedmiopiętrowy wieżowiec w Białymstoku, zrealizowany w 1959 r. u zbiegu ulicy Sienkiewicza i ówczesnej alei 1. Maja. Zaprojektował go przybyły z Warszawy architekt Walerian Bielecki. Konstrukcję budynku opracował inżynier Zdzisław Cieślewski, zaś wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, tzw. przemysłówka.

Wieżowiec posiadał pierwszą windę osobową w mieście. Białostocczanie potocznie nazywali go „mandarynką" z uwagi na sklep o tej nazwie, który mieścił się w jego parterze. Surowa architektura bloku została ożywiona bliźniaczymi loggiami (w elewacji od strony ul. Sienkiewicza i przeciwległej), malowanym na kolor czerwony pseudoryzalitem (od al. Piłsudskiego) oraz siatką żłobień w tynku podkreślających kondygnacje i osie elewacji. W roku 2012 budynek został poddany termomodernizacji, w ramach której zmieniono jego pierwotną kolorystykę.

Dział: Trasa 1

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.