Galeriowiec, ul. Bohaterów Monte Cassino 5 i 5A (dawna ul. Przodowników Pracy)

To jeden z największych w mieście bloków mieszkalnych o łącznej liczbie 500 mieszkań, składający się z dwóch jedenastokondygnacyjnych wieżowców, zamykających narożnik ulic Bohaterów Monte Cassino i Wyszyńskiego.

Zbudowany został w 1970 r. według projektu architektów Wiktora Łazarczyka i Jana Citko. Nazwa „galeriowiec" wzięła się od ciągnących się na każdym piętrze wzdłuż całego budynku galerii, z których wchodzi się do mieszkań. Część bloku pozbawiona galerii w latach 70. XX w. nazywana była „deską". W kompozycji wieżowca widać wyraźne nawiązanie do idei „superjednostki" Le Corbusiera, w której obok funkcji mieszkalnej mieściła się także usługowa i handlowa, tworząc „maszynę do mieszkania", samowystarczalne osiedle zamknięte w bryle bloku. Parter budynku od strony ulicy Wyszyńskiego został częściowo wsparty na tzw. pilotis, żelbetowych filarach w układzie litery V. W 2009 r. wykonano termomodernizację elewacji, w ramach której zmieniono kolorystykę budynku oraz uproszczono podziały, przez co obniżono jego wartości architektoniczne.

Dział: Trasa 1

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.