Fabryka Przyrządów i Uchwytów - biurowiec, ul. Łąkowa 3 (ob. nieistniejący)

Fabryka Przyrządów i Uchwytów „Ponar-Bial" (ob. Bison-Bial S.A.) powstała w 1948 r. W latach 50. XX w. przy ul. Łąkowej, na terenie dawnej fabryki Gotliba, zbudowano kompleks budynków produkcyjnych, zaś w roku 1960 zakończono budowę biurowca socjalno-administracyjnego, w którym znalazły się m.in. przychodnia lekarska i gabinet stomatologiczny.

W budynku zorganizowana była również Izba Pamięci poświęcona historii zakładu. W 1988 r. fabryka była największym producentem uchwytów na świecie, zaś 70% produkcji kierowano na eksport do 54 państw. W marcu 1991 r. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną, a w 1997 r. sprywatyzowane. W ramach restrukturyzacji właścicielem terenu stała się jedna z białostockich firm deweloperskich, która w maju 2012 r., mimo dobrego stanu zachowania biurowca, dokonała jego rozbiórki pod budowę nowego osiedla mieszkaniowego. Prostopadłościenna 6-kondygnacyjna bryła budynku, wyraźnie nawiązująca swą architekturą do warszawskiego gmachu Państwowego Instytutu Geologicznego z lat 50. XX w. zaprojektowanego przez arch. Marka Leykama, posiadała charakterystyczną fasadę, podzieloną siatką wykonaną z powtarzalnych elementów prefabrykowanych. Dekorowane w ten sposób budynki nazywane są potocznie „żyletkowcami". Podobne rozwiązania zastosowano nieco później przy budowie biurowca Białostockiego Zjednoczenia Budownictwa (ob. gmach rektoratu UwB). Był to jeden z niewielu tego typu budynków biurowych na terenie Białegostoku.