Blok mieszkalny, al. Piłsudskiego 38 (d. al. 1-go Maja)

Pierwszy siedmiopiętrowy wieżowiec w Białymstoku zrealizowany w 1959 r. u zbiegu ówczesnej ulicy H. Sienkiewicza i Alei 1-go Maja. Zaprojektował go przybyły z Warszawy architekt Walerian Bielecki. Konstrukcję budynku opracował inż. Zdzisław Cieślewski, zaś wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego tzw. „Przemysłówka".

Wieżowiec ten, jako pierwszy powstały w Białymstoku po wojnie, posiadał windę osobową. Białostoczanie potocznie nazywali go „Mandarynką" z uwagi na sklep o tej nazwie, który mieścił się w jego parterze. Surowa architektura bloku została ożywiona bliźniaczymi loggiami w elewacji od strony ul. Sienkiewicza, malowanym na kolor czerwony pseodoryzalitem od al. J. Piłsudskiego oraz siatką żłobień w tynku podkreślających kondygnacje i osie elewacji. W roku 2012 budynek został poddany termomodernizacji, w ramach której zmieniono jego pierwotną kolorystykę.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.