Blok mieszkalny, ul. Branickiego 1

Ten nowoczesny – jak na owe czasy - blok mieszkalny z częścią usługowo-handlową wzniesiono na przełomie lat 1938/1939 ze środków księcia Jana Druckiego – Lubeckiego, właściciela majątku Teresin oraz cegielni „Stanisławów" w Grodnie. W sierpniu 1944 r. budynek został zajęty przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

W jego piwnicach zorganizowano areszt, zaś na parterze i piętrach mieściły się pomieszczenia administracyjne i pokoje przesłuchań. W grudniu 1945 r. siedzibę WUBP przeniesiono do budynku przy ul. Mickiewicza 5, a w bloku urządzono mieszkania dla funkcjonariuszy UB. W latach 50. XX w. na parterze budynku mieściły się pomieszczenia biurowe Klubu Sportowego Gwardia. Obiekt, obok budynku przy ul. Ogrodowej 2, jest jednym z dwóch na terenie miasta przykładów wielorodzinnego budynku mieszkalnego zbudowanego w okresie międzywojennym w duchu warszawskiego funkcjonalizmu lat 30. XX w. z elementami dekoracji w stylu polskiego Art Déco (elementy architektury przejazdu bramnego, czy klatki schodowej). Ciekawostką jest, iż jako jedyny z tamtego okresu posiada zachowany zsyp na śmieci.