„Związki Zawodowe” (ob. biurowiec oraz siedziba Białostockiego Ośrodka Kultury i kina „Forum”), ul. M. Skłodowskiej-Curie 3 / Legionowa 5

W roku 1955 na rogu ulic Legionowej (d. ul. Feliksa Dzierżyńskiego) i Marii Skłodowskiej-Curie, Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego rozpoczęło wznoszenie zespołu budowli Związków Zawodowych, składający się z biurowca połączonego z salą kinowo – teatralną i restauracją „Związkowa" (obecnie kino „Forum" i kawiarnia „Fama"), według planów architekta Jana Regulskiego.

Zwieńczenie inwestycji stanowiło uroczyste otwarcie kinoteatru w dniu 21 lipca 1960 r. Zgodnie z założeniami II etapu koncepcji urbanistycznej planu Centrum, budynki wznoszone po 1956 r. w tej części śródmieścia miały zyskać większą ilość kondygnacji, co znalazło swoje odbicie w bryle biurowca Związków Zawodowych. W architekturze budynku widoczne są jeszcze elementy należące do repertuaru form socrealistycznych, jednak nieregularna kompozycja dwuczłonowej bryły z łącznikiem oraz jej asymetryczny rzut mają już charakter modernistyczny. Podobnie, jak prostota i przejrzystość fasady z imitacją prefabrykowanych płyt elewacyjnych, czy horyzontalne podziały bryły za pomocą gzymsów o uproszczonych profilach.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.