Willa Hykielów, ul. Pod Krzywą 7

Zrealizowana dla Zofii Hykielowej w 1934 r. w stylu funkcjonalizmu. W okresie od 27 października 1944 r. do 4 czerwca 1945 r. w jednym z pokoi budynku znajdowała się pierwsza siedziba białostockiej rozgłośni radiowej w Białymstoku, zaś w ogrodzie ustawiony był maszt nadawczy. Do wzniesienia budynku użyto tradycyjnej technologii drewnianego zrębu.

Willa została oparta na dwutraktowym planie zbliżonym do prostokąta, z bryłą złożoną z dwóch różnej wysokości prostopadłościanów, urozmaiconą zadaszonym gankiem i werandą na planie pięcioboku oraz narożnym balkonem. Pierwotnie elewacje willi nie były szalowane (prawdopodobnie w celu ich otynkowania), jedynie mezzanino niższej części budynku posiadało pionowy szalunek z ząbkowaniem. W ostatnich latach w zabytku wymieniono znaczną część oryginalnej drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej na PCV, zmieniając jej podziały, a tym samym degradując w pewnym stopniu wartości architektoniczne.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.