Muzeum Wojska, ul. Kilińskiego 7 i 7/1

Kamienica, nazywana przez białostoczan potocznie „okrąglakiem", powstała w latach 30. XX w. wedle projektu białostockiego architekta Szymona Pappe. Znajdowały się tu mieszkania czynszowe, a także lokale handlowe. W latach okupacji niemieckiej w części budynku urządzono łaźnię. Zaraz po wojnie, dzierżawiony przez braci Stefana i Józefa Choromańskich budynek nr 7, został przebudowany na hotel, według projektu architekta Leszka Teodozego Dąbrowskiego, przybyłego z Wilna współpracownika słynnego architekta Romualda Gutta.

Następnie, władze wojewódzkie przekazały kamienicę nowopowstałej Szkole Malarstwa i Rzemiosł Artystycznych (późniejsze Liceum Sztuk Plastycznych przeniesione do Supraśla). W 1960 r. budynek zajęła Średnia Szkoła Muzyczna, zaś w parterze mieściły się sklepy. W kamienicy zamieszkiwał także prof. Tadeusz Dzierżykray-Rogalski (1918–1998), antropolog i paleopatolog, od 1950 r. związany z białostocką Akademią Medyczną. W 1973 r. Szkoła Muzyczna przeniesiona została do nowych obiektów przy ulicy Podleśnej, a budynek przeznaczono na potrzeby powstającego Muzeum Wojska, które mieści się tu do dziś. Kamienica posiada elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu lat 30. XX w.: płaski dach; surową, pierwotnie malowaną na biało, elewację z trójdzielnymi oknami i rurowymi balustradami; klatkę schodową umieszczoną w półokrągłym ryzalicie ze smukłym oknem „termometrem"; portal wejścia z zaokrąglonymi odrzwiami. Częściowo zachowała się również ceramiczna okładzina cokołu. Przeprowadzony w ostatnich latach remont elewacji frontowej połączony z termomodernizacją obniżył walory artystyczne tej architektury.