Kamienica Metza, ul. Sienkiewicza 22 (d. ul. Nikołajewska 11)

Dom dochodowy wybudowany po 1914 r. ze środków witebskiego przedsiębiorcy Karola Metza. Pierwotnie ten czterokondygnacyjny budynek posiadał, niemalże całkowicie przeszklone, dwie dolne kondygnacje fasady, podobnie jak nieco wcześniej wybudowana kamienica, znajdująca się po drugiej stronie ul. Nikołajewskiej.

Nadawało to obu obiektom wczesnomodernistyczny charakter w duchu architektury Augusta Perreta. Na zapleczu kamienicy Metz'a znajdowała się pierwsza w mieście z prawdziwego zdarzenia sala kinematografu, w której w międzywojniu mieścił się popularny kinoteatr „Apollo", prowadzony przez rodzinę Wajnsztajnów. Pozostała część obiektu zajmowana była przez wydziały Okręgowego Urzędu Ziemskiego i Urzędu Skarbowego. Po zniszczeniach II wojny światowej obiekt został odbudowany, lecz bez sali kinowej i ze zmienioną fasadą. Po wojnie mieściła się tu Powiatowa Rada Narodowa. Kamienicę wyróżnia - charakterystyczna dla wczesnego modernizmu – osiowość fasady dekorowanej detalem architektoniczny w formie uproszczonych motywów neoklasycystycznych, z balkonem I piętra ograniczonym „ciężką" betonową balustradą oraz półkolistymi wykuszami 2. i 3. kondygnacji. Podobną architekturę na terenie miasta reprezentuje kamienica przy ul. Sienkiewicza 40 A sprzed 1910 r. (częściowo przebudowana po 2003 r.), kamienica przy ul. Kilińskiego 8 z 1904 r. (ob. siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury) oraz kamienica mieszkalna przy al. J. Piłsudskiego 20 B z 1894 r. (ob. nieużytkowana).